Jesteś tutaj: Badania & Opinie ASTAKSANTYNA OPÓŹNIA WYSTAPIENIE STARCZOWZROCZNOŚCI

ASTAKSANTYNA OPÓŹNIA WYSTAPIENIE STARCZOWZROCZNOŚCI

Prezbiopia (dalekowzroczność związana z wiekiem) jest spowodowana zmniejszoną zdolnością do skupiania się na bliskich obiektach z powodu utraty elastyczności soczewki krystalicznej po 45 roku życia. Badanie wykazało, że po suplementacji 6 mg astaksantyny 77% badanych odczuło poprawę widzenia pobliskie obiekty i zmniejszenie niewyraźnego widzenia.

Następnie nastąpiło złagodzenie zmęczenia oczu i sztywności ramion. Poprawę udokumentowano także obiektywnymi pomiarami. Współczynnik zwężenia źrenic, stosowany do oceny akomodacyjnej funkcji oka, wykazał ogólną poprawę o 19% po suplementacji astaksantyną. Wskaźniki poprawiły się zaledwie po dwóch tygodniach badania.

Dlatego naukowcy doszli do wniosku, że astaksantyna może spowolnić postęp prezbiopii u osób w średnim i starszym wieku1.

W innym badaniu ochotnikom podawano różne dawki astaksantyny (0 mg, 2 mg, 4 mg i 12 mg na dobę). Po przyjmowaniu astaksantyny przez 28 kolejnych dni nieskorygowana ostrość widzenia w dali uległa znacznej poprawie w grupach otrzymujących dawki 4 mg i 12 mg. Udokumentowano również statystycznie istotną poprawę amplitudy / prędkości akomodacji (przestawianie z obiektów bliskich na dalekie i odwrotnie)2.

1Shiratori i in. (2005). Wpływ astaksantyny na akomodację i astenopię - Badanie identyfikacji skuteczności u zdrowych ochotników. J. Clin. Therap. Med., 21 (5): 543-556

2Nakamura A i in. Zmiany funkcji wzrokowych po podaniu doustnym Astaxanthin Jpn J Clin Ophthalmol. 2004. 58 (6): 1051-1054