Jesteś tutaj: Badania & Opinie ASTAKSANTYNA ZMNIEJSZA STAN ZAPALNY OCZU IN VITRO I IN VIVO

ASTAKSANTYNA ZMNIEJSZA STAN ZAPALNY OCZU IN VITRO I IN VIVO

Pozytywne działanie astaksantyny opiera się na jej właściwościach przeciwutleniających. Główną przyczyną stresu oksydacyjnego jest światło słoneczne, które zawiera promienie UV, które z kolei wytwarzają wolne rodniki. Wszystkie tkanki wystawione na działanie światła są poddawane takim fotooksydacyjnym uszkodzeniom.

Oczy i skóra to najbardziej wrażliwa tkanka. Ponadto siatkówka zawiera dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki czemu jest bardzo szybko uszkadzana przez promienie UV. Uszkodzenia wywołane promieniowaniem UV są główną przyczyną dwóch najczęstszych chorób prowadzących do upośledzenia wzroku i ślepoty - zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem i zaćmy jądrowej związanej z wiekiem. Przeciwutleniacze zwalczają te niekorzystne procesy. Oko zawiera tylko kilka przeciwutleniaczy - tych, które mogą przenikać przez cienką barierę krew-siatkówka, a astaksantyna, dzięki swojej drobnej cząsteczce, ma łatwy dostęp do siatkówki. W rezultacie mniej wolnych rodników jest wytwarzanych przez blask UV, a im mniej wolnych rodników, tym mniej czynników wywołujących stan zapalny jest aktywowanych.

Dwa badania doprowadziły do ​​tego samego wniosku - astaksantyna wykazuje działanie przeciwzapalne w tęczówce oka - mięśniu rzęskowym. Stłumiona przez astaksantynę aktywacja NF-kB, wywołana przez wolne rodniki, która powoduje i nasila stan zapalny. Rezultatem była niższa odpowiedź prozapalna1. W innym badaniu wykazano przeciwzapalne właściwości astaksantyny w zapaleniu błony naczyniowej oka wywołanym przez endotoksyny2. Naukowcy wyjaśnili, że zdolność astaksantyny do zmniejszania liczby komórek w tęczówce w stanie zapalnym jest jednym z powodów, dla których łagodzi ona objawy zmęczenia oczu.

1Suzuki Y i in. Supresyjne działanie astaksantyny na zapalenie błony naczyniowej oka wywołane endotoksynami szczurów poprzez hamowanie szlaku sygnałowego NF-kappaB. Exp Eye Res. Luty 2006; 82 (2): 275-81.

2Ohgami K i in. Wpływ astaksantyny na zapalenie wywołane lipopolisacharydami in vitro i in vivo. Zainwestuj Ophthalmol Vis Sci. 2003 czerwiec; 44 (6): 2694-701.