Wszyscy słyszeliśmy o borówkach, które zawierają luteinę poprawiającą zdrowie oczu. Znacznie bardziej aktywna jest astaksantyna, która jest pozyskiwana z mikroalg.
Jest 28 razy silniejsza pod względem poprawy widzenia niż tradycyjne suplementy z borówkami. Astaksantyna, przeciwutleniacz, została uznana za innowację w suplementach poprawiających wzrok. Dzięki swojej drobnej cząsteczce z łatwością przenika przez siatkówkę, gdzie pochłania szkodliwe promienie światła niebieskiego i neutralizuje wolne rodniki.
Niski poziom przeciwutleniaczy i zmniejszony przepływ krwi to główne przyczyny, które mogą powodować zaburzenia krążenia naczyń włosowatych. Krążenie w siatkówce jest podstawą wewnętrznej równowagi oka. Dobre krążenie zapewnia prawidłowe dotlenienie oka, usuwanie produktów przemiany materii, a oko otrzymuje składniki odżywcze.
Po 4 tygodniach suplementacji astaksantyny (6 mg dziennie) poziom antyoksydantów we krwi znacznie wzrósł i poprawiło się krążenie naczyń włosowatych w obu oczach (n = 18). Grupa placebo nie wykazała żadnej zmiany (n = 18)*.
*Nagaki Y., i in. Wpływ astaksantyny na przepływ krwi włośniczkowej siatkówki u zdrowych ochotników. J Clin Therap Med. 2005; 21 (5): 537-542