Jesteś tutaj: ASTAKSANTYNA Wolne rodniki

WOLNE RODNIKI

Wolne rodniki to atomy, cząsteczki i jony z jednym lub kilkoma niesparowanymi elektronami. Wolne rodniki mogą szybko i nieodwracalnie utleniać różne struktury organizmu, w tym DNA komórki. Wolne rodniki powstają podczas normalnych procesów biochemicznych zachodzących w organizmie, takich jak oddychanie i trawienie czy zwiększony wysiłek fizyczny. Zazwyczaj organizm może zwalczyć ilość, którą sam wyprodukował.

Obecnie istnieje brak równowagi między wolnymi rodnikami a przeciwutleniaczami, nazywany stresem oksydacyjnym. Powodem tego jest fakt, że masowa produkcja wolnych rodników jest spowodowana przez alkohol, leki, promieniowanie (w tym promieniowanie UV i rentgenowskie), dym papierosowy, zanieczyszczenie środowiska i ozon1. Nadwaga, choroby, stres psychiczny i emocjonalny również przyczyniają się do obciążenia organizmu przez wolne rodniki. Dr Artemis Simopolous wyjaśnia: „Ilość wolnych rodników w naszym organizmie znacznie wzrosła, podczas gdy ilość przeciwutleniaczy spożywanych w naszej diecie spadła nawet sześciokrotnie”2. Miażdżyca, guzy, zawał serca, zaćma, starzenie się siatkówka, obniżona odporność3 - wszystko to są typowe problemy zdrowotne spowodowane stresem oksydacyjnym3.

CHOROBY I PROBLEMY SKÓRNE POWODOWANE PRZEZ WOLNE RODNIKI

Reakcja chemiczna wywołana przez wolne rodniki nazywana jest utlenianiem. Uszkodzenia spowodowane przez utlenianie można zobaczyć na metalu podczas rdzewienia. Inny eksperyment ilustrujący utlenianie można przeprowadzić z jabłkiem: przeciąć jabłko na pół; lewą połowę zalej sokiem z cytryny (który zawiera witaminę C i polifenole o właściwościach przeciwutleniających), a prawą pozostaw taką, jaka jest. Już po kilku minutach połowa po prawej stronie zacznie brązowieć, a ta, którą potraktowano sokiem z cytryny, dzięki naturalnym przeciwutleniaczom w soku z cytryny, będzie tak świeża i biała, jak gdyby została właśnie pocięta.

Podobny proces utleniania zachodzi również w organizmie, gdy ilość wolnych rodników wymyka się spod kontroli. Uszkodzenia spowodowane utlenianiem i działaniem wolnych rodników najlepiej widać na naszej skórze. Jednym z powodów powstawania drobnych linii, zmarszczek i suchości skóry, innymi słowy starzenia się skóry, jest uszkodzenie DNA komórki, które jest spowodowane przez wolne rodniki. Astaksantyna jest najsilniejszym z natury przeciwutleniaczem i na dobre nazywana jest superutleniaczem nie bez powodu. Oddziałując z wolnymi rodnikami, zabezpiecza je i zapobiega szkodom, które mogłyby spowodować. Astaksantyna redukuje wolne rodniki w części wodochłonnej (hydrofilowej) błony komórkowej, a także w części tłuszczowej (lipofilowej) - w przeciwieństwie do wielu innych przeciwutleniaczy, które działają tylko wewnątrz błony (witamina E i beta- karoten) lub na zewnątrz (witamina C).

1.ZDOLNOŚCI WYCIĄGANIA RODNIKÓW BEZ TLENU WITAMIN C, E, B-KAROTENU, PYCNOGENOLU, EKSTRAKTU PROANTOOCYJANIDYNY Z PESTEK WINOGRON I ASTAKSANTYN IN VITRO. Dr Debasis Bagchi Pharmacy Sciences, Creighton University School of Health Sciences, czerwiec 2001

2. Simopoulos AP. Znaczenie proporcji kwasów tłuszczowych omega-6 / omega-3 w chorobach układu krążenia i innych chorobach przewlekłych.Exp Biol Med (Maywood). Czerwiec 2008; 233 (6): 674-88. doi: 10.3181 / 0711-MR-311. Epub 2008 11 kwietnia.

3. Simopoulos AP. Znaczenie proporcji kwasów tłuszczowych omega-6 / omega-3 w chorobach układu krążenia i innych chorobach przewlekłych.Exp Biol Med (Maywood). Czerwiec 2008; 233 (6): 674-88. doi: 10.3181 / 0711-MR-311. Epub 2008 11 kwietnia.